Przejdź do głównej zawartości

Relaksacja 2


Balon, Balonik, Dekoracja, Przyjęcie


Poniżej zabawy pozwalające rozładować napięcie, ułatwiające rozmawiać o sytuacjach trudnych, stresujących oraz złości, czy smutku

1. Zabawa z balonikami
Nadmuchujemy balon do maksimum i mówimy co by się stało gdybyśmy jeszcze bardziej go nadmuchali, następnie spuszczając z niego powietrze poprzez manipulowanie otworem.
Prosimy dzieci, aby zamknęły oczy i udawały, że są balonami. Poproś, aby wypełniły się powietrzem, oddychając głęboko. Potem poproś, aby powoli wypuściły powietrze, jakby były jak balonik, z którego „schodzi powietrze”
Można na koniec zapytać w jakich sytuacjach czują się jak balony. Mogą to np. być momenty, podczas których nie były w stanie wytrzymać lub tolerować czegoś. Następnie zapytaj je, jak poradziły sobie w tej sytuacji.  Kiedy natomiast komuś o tym powiemy albo wybierzemy inny sposób na rozładowanie napięcia, złości powietrze zaczyna się obniżać a my jesteśmy spokojniejsi.’

Jeśli nie mamy balonów możemy opowiedzieć i spróbować dziecku sobie wyobrazić opisane wyżej efekty.

Zabaw ruchowa 1:
Warto włączyć muzykę ale można też używać słów. W zabawie biorą udział dwie osoby między nimi znajduje się balon (jeśli nie mamy balona może być poduszka) wybieramy część ciała, która ma być nim oddzielona. Próbujemy tak „połączeni” zatańczyć, przejść się po pokoju. Na określony sygnał/ słowo lub zatrzymanie czy też zmianę piosenki zmieniamy część ciała i położenie balona/poduszki.
Zabawa ruchowa 2:
Odbijamy balon jak najdłużej, tak aby nie spadł na podłogę. Można ustalić zasady polegające na współpracy (polecam J) np. liczymy ile uda nam się odbić balon zanim dotknie podłogi. Można również rywalizować i specjalnie utrudniać zadanie przeciwnika, tak aby balon po jego stronie upadł.

2. SPOKOJNY SŁOIK
Butelkę (lub mały najlepiej długi słoiczek), napełniamy wodą, można również dodać żel do włosów dla lepszego efektu w celu nadania pewnej gęstości i dodajemy coś połyskującego, na przykład brokat. Można zabarwić wodę lub spróbować podświetlić ją gdy jest już ciemno, dla lepszego efektu J
Warto zapieczętować butelki klejem o dużej wytrzymałości, aby się nie otwierała i nie rozlała się jej zawartość!

W chwilach stresujących lub po prostu dla przyjemności J dzieci mogą potrząsać butelką i obserwować ruch połyskującego brokatu. Można ruch brokatu porównać do emocji dzieci, które zostają wstrząśnięte i wirują, dopóki dzieci się nie uspokoją.
Samo obserwowanie unoszących się połyskujących drobinek pomoże dziecku się skoncentrować i zrelaksować umysł po stresującej sytuacji, ale również przed snem lub razie potrzeby.

3. Uciekająca piłeczka:
 Dzieci siedzą przy stolikach, nogi swobodnie oparte całymi stopami o podłogę, dłonie leżą na udach, tułów wyprostowany. Na stoliku kładziemy lekką piłeczkę, np. pingpongową. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w piłeczkę tak, aby była cały czas w ruchu i nie spadła.
Następnie możemy zrobić małe zawody i podawać sobie, za pomocą dmuchania w, piłeczkę tak, broniąc ją przed wypadnięciem poza stół. Możemy również wyznaczyć miejsca, do których chcemy ją doprowadzić.

Jeśli nie mamy piłeczki do ping ponga możemy spróbować wykorzystać zgniecioną w kulkę kartkę/gazetkę (np. umocnić taśmą, tak aby się nie „rozchodziła”)

Powyższe opisy i pomysły na zabawy inspirowane były poniższymi stronami:

Komentarze