Przejdź do głównej zawartości

Kinezjologia



Jeśli chcemy wesprzeć funkcje poznawcze poprzez ruch, również jest to możliwe, dzięki
kinezjologii edukacyjnej Dennisona.

Poniżej znajdują się przykłady ćwiczeń zamieszczam dla ułatwienia również linki do filmików, pokazujących jak je wykonywać:

   
  
   


Ruchy naprzemienne

przekazanie informacji od prawej półkuli do lewej połowy ciała i odwrotnie, likwiduje odwracanie liter i cyfr, prawidłowo układa ciało podczas czytania.

Pozycja Cooc’a lub Dennisona
Skrzyżować nogi w kostkach, wyciągnąć ręce przed siebie i przekręcić dłonie grzbietami do siebie tak, by kciuki skierowane były w dół. Teraz przełożyć jedną rękę przed drugą tak by dłonie dotykały się wewnętrznymi stronami (kciuki są nadal skierowane w dół), skrzyżować palce dłoni, zgiąć ręce w łokciach oprzeć ręce na piersi. Zamknąć oczy, język położyć na podniebieniu. Oddychać swobodnie. Czas ćwiczeń około 2 minuty. Zwalniamy język, nogi i ręce swobodnie opuszczamy. Pozycja Cooc‘ a, to emocjonalna stabilność, „uziemienie”, zwiększenie uwagi, swobodny ruch czaszki, wyraźne słyszenie, mowa, pisanie prac kontrolnych.


Rysowanie leniwych ósemek na papierze lub w powietrzu (tzw. słoń)

Stanąć, wyciągnąć przed siebie lewą rękę, zacisnąć pięść, a kciuk skierować do góry, narysować kciukiem w powietrzu znak „położonej ósemki” wodząc oczami za ręką –głowa jest nieruchoma. Ruch zaczynamy zawsze w lewo do góry. To samo powtarzamy prawą ręką, a potem obiema jednocześnie. Ćwiczenia te wpływają na poprawę wzroku oraz procesu czytania ze zrozumieniem.

Wyciągnąć lewą rękę w przód, grzbietem dłoni do góry, głowę położyć na ramieniu wyciągniętej ręki, nogi lekko ugięte, mały rozkrok. Rysujemy w powietrzu obszerne leniwe ósemki (ucho przyklejone do ramienia). Całe ciało prostujemy. Następnie to samo z prawą ręką. Ćwiczenie to uaktywnia twórcze myślenie, pomaga rozwinąć się pamięci długoterminowej.

Rysowanie oburącz ( symetryczne bazgranie)

Rysujemy jednocześnie obiema rękami linie, figury, kształty ( koła, trójkąty, serce, choinkę, bałwana...) , z których każda rysowana jedną ręką jest lustrzanym odbiciem drugiej, rysowanej w tym samym czasie drugą ręka. Możemy rysować w powietrzu lub na kartonie. Działanie: poprawia pisanie i rysowanie, powoduje rozwój twórczego myślenia, zdolności plastycznych. Kilka minut tego ćwiczenia daje głęboką relaksację wzrokowo- ruchową.

Komentarze