Przejdź do głównej zawartości

Jak zadbać o siebie- wskazówki




1. Czas tylko dla siebie
Ustalmy razem z osobą, która pomaga nam w wychowaniu dziecka lub samym dzieckiem kiedy będzie czas na nasze wyłączenie się.
Robimy wtedy coś tylko dla siebie, co najbardziej lubimy.
Jeśli to możliwe każdy z rodziców ustala kiedy będzie jego np. 30 minut bez nikogo, wówczas drugi zostaje z dziećmi oraz kiedy nastąpi zmiana

Zadbajmy również o randki z partnerem, wspólny czas tylko we dwoje.

2. Dzielmy obowiązki
Włączajmy domowników do obowiązków, łączmy je w formie zabawy, zachęcajmy do pomocy. Jedna osoba nie jest w stanie zadbać o dom, edukacje, zabawę i pracę :)

3.Bądźmy na siebie uważni, poprzez pytania:

Czy dajemy siebie do tego prawo?
Musimy sobie uświadomić, czy mówimy wprost, wyznaczamy granice, mówimy co i dlaczego nam nie pasuje.
Pamiętajmy, że np. 3 latki nie mają jeszcze predyspozycji do przyjmowania perspektywy drugiej osoby.  Wówczas zajmujemy je czymś tak, abyśmy my mogli zając się sobą (np. pudełko, o którym mowa była przy organizacji pracy zdalnej i nauki dzieci)

Czy pozwalamy sobie czegoś nie zrobić?
Czasami zrobić coś dla siebie oznacza czegoś nie zrobić. Obiad nie zawsze musi mieć 3 dnia, możemy obniżać swoje standardy, również jeśli chodzi o zabawę z dziećmi, nasze reakcje. Dajmy sobie przestrzeń na POPEŁNIANIE BŁĘDÓW!

Czy sankcjonujemy swoje potrzeby?
Oznacza to, że potrzebujemy pretekstu, żeby zrobić dla siebie, np. gotuję, bo chce być sama, udaję, że odpisuję na ważną wiadomość, żeby "poprzeglądać" telefon/ internet, mówię, że idę do sklepu bo chce się przejść itp.

Czy regulujemy swoje ciało?
Dbamy o to, żeby nie być głodnym, długo nie być bez posiłku bo ciągle coś robimy. Prosimy o wsparcie, odmawiamy rozmów lub działań, które wymagają od nas dużego zaangażowania a jesteśmy zmęczeni. Śpimy odpowiednio długo i dbamy o higienę snu.

JEŚLI NIE TO DLACZEGO DZIECIOM NIGDY BYŚMY NA TO NIE POZWOLILI?

Regulowanie ciała to pierwszy krok jaki powinniśmy zrobić, np. chodzenie do lasu/ parku, dbanie o równowagę, nie narażajmy się na "przebodźcowanie się"

Sposoby na regulowanie ciała dzieci może być również dobrym sposobem dla dorosłych:
-zabawy czucie głębokie (np. naleśnik)
-zabawy swobodne
-zabawy relaksacyjne
- spacery
-rozładowanie napięcia
- masażyki
- ćwiczenia oddechowe (pizza/balonik/ po figurze/ świeczki na torcie)
-PRZYTULANIE

4. Wybierajmy strategie, które uszczęśliwiają więcej niż 1 osobę (np. dziecko):
Jeśli dziecko chce po raz kolejny oglądać tą samą bajkę. Mówimy, że lubimy z nim oglądać bajki, ale może zróbmy coś co wszystkim będzie się podobało, bo my  z tatą nie mamy ochoty dzisiaj na tą bajkę. Jeśli nie uda się wypracować kompromisu można spróbować zmienić aktywność np. zamówić ulubione jedzenie. Na początku dziecko może narzekać, ALE z czasem wiemy/ czujemy, ze też się ucieszy. Musimy ocenić na co uda nam się łatwiej zareagować; na naszą niechęć do bajki ;) czy na niechęć dziecka do zmiany :)

Komentarze